Nierzetelne informacje Stowarzyszenia Dobrostan

21.05.2020

Działalność stronniczych i nierzetelnych organizacji oraz stron internetowych to dziś codzienność. Wynika to zapewne z tego, że treści tego typu można łatwo kopiować z podobnych zagranicznych portali antyszczepionkowych. Wszystko odbywa się małym nakładem pracy, łącznie z ograniczonymi tłumaczeniami, a następnie w łatwy sposób można zrobić z tego źródło zarobku, prosząc o darowizny na działalność.  

 

Najczęściej są to działania anonimowe, bez podawania źródeł i autorów tekstów, co daje poczucie braku odpowiedzialności za to, co się robi. Ponadto, brak jakiejkolwiek weryfikacji zamieszczanych treści daje pełną dowolność działania, bez konieczności spełniania jakichkolwiek wymogów.

 

W 2019 roku Stowarzyszenie Dobrostan przeprowadziło akcje rozsyłania pism do urzędów gmin, którymi udało im się sprawić, aby strony internetowy różnych miejscowości opublikowały treści zawierające nierzetelne informacje na temat szczepień przeciwko HPV. W rozsyłanych pismach zaznaczono, że są to pisma procesowe, co było nadużyciem i miało charakter zastraszenia, o czym można przeczytać w raporcie GIS dostępnym na końcu artykułu.

Bez nazwy-1.jpg

Stowarzyszenie działa anonimowo, na ich stronie internetowej oraz profilu FB nie dowiemy się kto publikuje zamieszczane tam treści, ale dowiemy się jaki jest ich numer konta aby przekazywać darowizny. Jest to działanie znane z wielu portali internetowych zamieszczających fake newsy, które zarabiają na pisaniu antyszczepionkowych treści. Zakładka „Zarząd” już w 2019 była pusta i taka pozostaje do dziś.

 

Te dane zostały pominięte prawdopodobnie celowo, ponieważ wtedy okazałoby się, że stoją za tym osoby bez odpowiednich kompetencji. Równie dobrze mógłby to zrobić stróż parkingowy, który zebrałby w jednym miejscu kilka artykułów z pseudonaukowych stron internetowych i założyłby Stowarzyszenie zajmujące się edukacją medyczną. Są to jednak tematy, w których kwalifikacje mają istotne znaczenie, więc ich brak w takich przypadkach jest często ukrywany.

W rejestrze KRS można uzyskać informacje o osobach tworzących Stowarzyszenie Dobrostan, członkiem zarządu jest m.in. Teresa Łabaziewicz, która na YouTube udziela się w rozmowie o ludobójstwie szczepionkami na kanale porozmawiajmytv, na którym twierdzą również, że na Ziemi mieszkają różne rasy obcych.  

yt1.jpg

W internecie znajdziemy opis kompetencji Teresy Łabaziewicz jako: aktywistka, artystka – tak opisana została na konwencje wiedzy alternatywnej w 2019. Czy taka osoba może w ogóle próbować tworzyć raport nawiązujący do wiedzy naukowej ? Zdecydowanie nie.

 

Urzędy Gmin nie zweryfikowały treści jakie otrzymały, ponieważ wymaga to z jednej strony dużego nakładu pracy, z drugiej strony odpowiednich kwalifikacji, więc było to po prostu niemożliwe. Tym bardziej nie zrobi tego przeciętny internauta, a do tego ładna oprawa i formuła stowarzyszenia tylko uwiarygadnia całość.

gmina1.jpg

Do sprawy rozsyłania wspomnianych pism, włączyła się Agencja Oceny Technologii Medycznej, która wydała oświadczenie, jednoznacznie stwierdzając, że Stowarzyszenie Dobrostan propaguje nierzetelną wiedzę:

atm1.jpg

Wskazano przede wszystkim na powoływaniem się na blogi i portale internetowe, oraz dokumenty bez wartości merytorycznej.

atm2.jpg

Agencja zwróciła również uwagę na nieprawdziwe twierdzenia Stowarzyszenia Dobrostan o bezpieczeństwie tych szczepień:

atm3.jpg

Postanowiłem zweryfikować niektóre treści dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Dobrostan:

 

W zakładce aktualności znajdujemy temat szczepienia, gdzie można przeczytać o tym, że w szczepionkach znajduje się rakotwórczy glifosat:

http://cioz-dobrostan.pl/category/szczepienia/

 

Mamy tutaj klasyczny mechanizm pokazywania informacji tak, aby cała tego otoczka sprawiała wrażenie czegoś poważnego i naukowego, czyli:

1. Trochę treści w języku angielskim z kluczowymi wyrazami „vaccine”, report” „autism”

2. Wzmianka o wyroku sądu na temat szczepień – ale samego wyroku nie ma.

3. Nawiązanie do jakiś naukowców

 

Czy przeciętny tzw. Kowalski zauważy w tym coś podejrzanego ? Otóż nie, o to w tym chodzi, że można napisać w ten sposób cokolwiek, a mało kto pomyśli w ogóle – ale gdzie argumenty ?

g.jpg

Artykuł mówi o tym, jak organizacja Moms Across America wysłała szczepionki do przebadania na obecność glifosatu do laboratorium Microbe Inotech Laboratories Inc. z St. Louis w Missouri – tu póki co się wszystko zgadza, bo tak rzeczywiście było. Widzimy fragment raportu w języku angielskim oraz polski komentarz, a na samym dole strony link do całego angielskiego raportu, którego z pewnością internauci nie będą analizować.

mmm.jpg

Co tu jest nie tak:

 

1. Raport ten nie jest badaniem naukowym, nie ma w nim przedstawionych wyników autoryzowanych z laboratorium Microbe Inotech, są jedynie wpisane wartości z rzekomych analiz. Nie możemy tego w żaden sposób zweryfikować.

 

2. W raporcie znajdziemy wzmiankę:

o.jpg

Metoda Elisa nie jest odpowiednim badaniem do dokładnego określania cząsteczek chemicznych, szczególnie w zakresach poniżej 1 ppb (part per bilion - 1 część na miliard), a takie wyniki zostały przedstawione w raporcie, gdzie badano zawartość cząsteczek glifosatu w szczepionkach:

o2.jpg

Odpowiednią metodą byłoby zastosowanie wysoko sprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) o czym jest tam nawet wzmianka, lub spektrometrii mas. Formułowanie konkretnych wniosków na podstawie pobieżnej analizy, nie może być uznane za rzetelne postępowanie.

 

3. Pora przyjrzeć się naukowcom, na których powołuje się organizacja MAAM i Stowarzyszenie Dobrostan:

 

Stephanie Seneff – doktorat z informatyki, naukowo zajmująca się systemami integracji ludzkiej mowy z komputerem, udzielająca się w antyszczepionkowych materiałach, gdzie prezentuje antynaukowe wnioski, np. o przeciążeniu układu odpornościowego dziecka szczepionkami, czemu przeczą badania naukowe.

Anthony Samsel – określany jako niezależny naukowiec, ale trudno znaleźć wiarygodne informacje o tym człowieku, bo wszystko prowadzi do stron internetowych o teoriach spiskowych.

 

Oboje próbują łączyć glifosat z tzw. epidemią celiakii, co nie znalazło poparcia w świecie naukowym. W 2017 roku naukowcy z King’s College London opublikowali artykuł, w którym wyrazili dezaprobatę wobec hipotez głoszonych przez Seneff i Samsela odnośnie efektów zdrowotnych glifosatu uznając, że ich konkluzje są nie poparte dowodami naukowymi. 

  • Facts and Fallacies in the Debate on Glyphosate Toxicity
    Front. Public Health, 24 November 2017
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5705608/

4. W artykule Stowarzyszenia Dobrostam czytamy fragment raporti MAAM.:

Według naukowca MIT dr Stephanie Seneff, „Glifosat może być łatwo obecny w szczepionkach ze względu na fakt, że niektóre wirusy szczepionkowe, w tym odra w MMR i grypa, hodowane są na żelatynie pochodzącej z więzadeł świń karmionych ciężkimi dawkami glifosatu w paszy zawierającej GMO

Szczepionka MMR nie zawiera żelatyny, druga szczepionka na rynku przeciwko odrze, śwince i różyczce zawiera wysokooczyszczoną żelatynę, która jest stabilizatorem. Ponadto żelatyny nie stosuje się do hodowania wirusów.


Nie jest to to może dziedzina kogoś posiadającego doktorat z nauk informatycznych, ale skoro osoba po MIT wypowiada takie brednie, nie weryfikując tej ogólnodostępnej wiedzy (np. ulotka szczepionki), to chyba mamy wystarczającą odpowiedź na to, dlaczego stała się jednym z naukowych ekspertów antyszczepionkowców.

 

Cześć II

ROUNDUP GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ NIETOLERANCJI GLUTENU

To kolejny artykuł na stronie Stowarzyszenie Dobrostan i jest on również oparty o wspomniane wcześniej nazwiska dwójki naukowców Seneff i Samsel. Myślę, że w tym momencie już każdy rozumie, że wiarygodność tego należy z góry uznać za niską.

Przedstawiany jest tutaj pogląd o tym, że aktualnie mamy epidemie celiakii, która jest spowodowana glifosatem, a jako argument podaje się publikację z 2013 roku w Interdisciplinary Toxicology, ale Stowarzyszenie Dobrostan nie podaje o jaki artykuł chodzi, nie ma żadnego źródła, poza linkiem na samym dole strony do niemieckojęzycznego artykułu. Patrząc na to, że mało kto czyta angielskojęzyczne odniesienia, to z pewnością niemieckojęzycznych tym bardziej nikt nie przeczyta.

Ale zejdźmy z pseudonukowych dywagacji na bardziej merytoryczny grunt. Jednym z czołowych ekspertów w temacie celiakii jest Edwin Liu z Childrens Hospital Colorado, który zajmuje się m.in. badaniem czynników genetycznych i epidemiologią tej choroby, jest autorem pracy na ten temat:

Dr Liu stwierdił, że 40% ludzi ma geny predysponujące do rozwoju celiakii, nie wiadomo tylko dlaczego u jednych choroba się rozwija, a u innych nie [1]. Przyglądano się różnym tezom: wpływ środków chemicznych, promieniowanie mikrofalowe, plastik, rodzaj porodu, wirusy, czas wprowadzania glutenu, ilość spożywanego glutenu, antybiotykoterapia i zaburzenia mikrobioty jelit. Ale póki co, brak dowodów naukowych wskazujących na któryś z tych czynników.

W 2019 roku Komisja Europejska odpowiedziała na zapytanie odnośnie potencjalnego związku glifosatu z celiakią. Stwierdzono, że nie ma dowodów sugerujących takie powiązanie.

„The scientific assessment by experts from Member States and the European Food Safety Authority (EFSA) provided no evidence to suggest that glyphosate may be linked to the development of coeliac disease.”

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-8-2018-006430-ASW_EN.html

W sprawie działalności Stowarzyszenia Dobrostan wydał oświadczenie również Główny Inspektor Sanitarny, oto istotny jego fragment:

gis pismo2.jpg

[1] https://www.the-scientist.com/features/the-celiac-surge-31438#ref

Pliki do pobrania:

Raport Agencji Ochrony Technologii Medycznej i Taryfikacji

http://www.aotm.gov.pl/www/wp-content/uploads/news/2019/Komunikat_HPV.pdf

Stanowisko GIS w sprawie Stowarzyszenia Dobrostan

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/GIS__stanowisko.pdf